Kam na výlet v okolí

Regetovské rašelinisko

Národná prírodná rezervácia Regetovské rašelinisko sa rozprestiera neďaleko obce Regetovka, na úpätí vrchu Paledovka v pohorí Busov, približne vo výške 520 – 550 metrov nad morom. Zriadená bola na ochranu slatinno-rašelinných spoločenstiev. Národná prírodná rezervácia Regetovské rašelinisko bola vyhlásená v roku 1979 na ochranu ojedinelých zachovalých rašeliniskových spoločenstiev a platí v nej 4. stupeň ochrany. Veľmi vzácny diablik močiarny tu má jediné nálezisko na východe Slovenska. Z ďalších vzácnych druhov sa tu vyskytuje mäsožravá rosička okrúhlolistá a vachta trojlistá. K Regetovskému rašelinisku vedie zo stredu obce Regetovka žltá turistická značka. Dĺžka trasy je cca 0,6km.

Zborovský hrad

V obci Zborov, ktorá je od Ranča Regetovka vdialená iba 7 km, sa nachádza Zborovský hrad z prvej polovice 14. storočia. Hrad bol postavený na ochranu uhorského pohraničia a obchodnej cesty do Poľska. Prvá písomná správa o ňom pochádza z roku 1347. Patril rôznym šľachtickým rodinám, naposledy Rákociovcom, ktorí ho kúpili v roku 1601. V období stavovských povstaní ho napadlo cisárske vojsko a v roku 1684 ho zbúralo. Počas prvej svetovej vojny ho poškodili boje medzi Rusmi a Rakúšanmi. V súčasnosti na Zborovskom hrade prebiehajúce rekonštrukčné práce ktoré majú roky chátrajúce ruiny upraviť do stavu čo najbližšie tomu pôvodnému. Celý ich priebeh zastrešuje Ing. Vladimír Kaminský so Združením na záchranu Zborovského hradu.

Bardejovské kúpele

Bardejovské Kúpele  ležia asi 15 km od Ranča Regetovka. Najväčším bohatstvom Bardejovských Kúpeľov sú liečivé minerálne vody, ktoré patria medzi najvýznamnejšie v Európe. V centrálnej parkovej časti kúpeľov vyviera sedem prameňov minerálnych vôd (Hlavný, Lekárksy, Herkules, Alžbeta, Klára, Napoleon, Anna).  Všetky minerálne pramene sú zavedené do krytej temperovanej kolonády, kde sa využívajú na vnútornú balneoterapiu formou pitných kúr. V areáli sú okrem kúpeľných domov, hotelov aj dve kúpaliská a dve expozície Šarišského múzea v Bardejove – národopisná a skanzen – múzeum ľudovej architektúry.

Kúpalisko Polianka

Obľúbené letné rekreačné stredisko Makovica sa nachádza asi 14 km od Ranča regetovka. V stredisku sa nachádza prírodné kúpalisko o rozmeroch 50×60 m s hĺbkou vody do 3,5 m. Je preferovaným relaxačným miestom ľudí, ktorí hľadajú ticho, krásnu prírodu a nemajú radi preplnené kúpaliská. Bazén je napustený prírodnou, pitnou vodou. Je rozdelený na dve časti — časť pre plavcov a časť pre deti. K dispozícii sú aj tri bufety, zmrzlina, teplé a studené jedlá či grilované špeciality.

Becherovská Tisina

Becherovská tisina je národná prírodná rezervácia, nachádzajúca sa v katastrálnom území obce Becherov, 3 km od obce Regetovka. Zriadená bola na ochranu najväčšieho pôvodného výskytu chráneného tisu obyčajného (Taxus baccata) v Karpatoch. Je to pozostatok niekdajších slávnych a svetoznámych bardejovských tisov. Na miesto vedie z obce náučný chodník.

Pamätný kameň pod Javorinou – Regetovka

Pre tých, ktorí sa radi túlajú prírodou a objavujú aj menej známe zákutia, prinášame informácie o pamätnom kameni v blízkosti vrcholu kopca Javorina, nad obcou Regetovka. Pamätný kameň je vysoký približne jeden meter a široký približne pol metra.  Kameň bol osadený pravdepodobne obyvateľmi regiónu a označuje miesto, kde gróf Siegfried Grafclary Aldringen ulovil svojho prvého srnca na území zborovského panstva. Grófa na úspešnej poľovačke v daných lesoch sprevádzal vtedajší starosta Regetovky. Okrem toho, že to bol grófov prvý ulovený srnec na zborovskom panstve, povráva sa, že ten srnec bol kapitálny ( kapitálny  – majestátny, nádherný, proste výnimočný ).
Čítaj ďalejSiegfried Grafclary Aldringen sa narodil 14.10.1848 v českých Tepliciach. Pochádzal z významnej šľachtickej českej rodiny. V období pred prvou svetovou vojnou bol významným diplomatom v službách Rakúsko – Uhorska. Koncom 19. storočia vlastnil majetky v zborovskom panstve. Tie neskôr koncom 19. storočia od neho odkúpil štát. Zomrel 11.2.1929. Na pamätnom kameni je vytesaný tento nemecký text : „Hier schoss Sr Hochgeboren Herr SIEGFRIED GRAFCLARY ALDRINGEN am 23 August 1901 auf der Herschaft ZBORO den ersten Rehbock“. Voľný preklad textu : “ Na tomto mieste ulovil Siegfried Grafclary Aldringen 23. augusta 1901 prvého srnca na území panstva Zborov“. Kameň sa nachádza cca 330 metrov  juho-východne od vrcholu kopca Javorina. Samotný vrch Javorina (881 m.n.m.) sa nachádza nad obcou Regetovka a vrchol kopca sa nachádza priamo na slovensko – poľskej štátnej hranici. Najjednoduchšie je kameň hľadať pomocou GPS. Súradnice kameňa sú: N49° 26.701′ – E21° 15.979′. Alebo stačí prísť na koniec asfaltovej cesty v Regetovke a pri bývalom „starom Hoteli Regetovka“ sa napojiť na nespevnenú cestu vedúcu lúkou k chatovej oblasti. Na lúke je potrebné hľadať na stĺpoch elektrického vedenia veľké biele písmená „K“ (K ako kameň) . V lese sú tieto „K-áčka“ kreslené samozrejme na stromoch.  Táto trasa je dlhá približne 2500 m a má prevýšenie asi 350 m.

Údolie smrti – dukliansky priesmyk

Medzi obcami Kapišová, Kružlová a Nižná Písaná asi 40km od Ranča Regeovka je možné v teréne vidieť rozmiestnenú tankovú techniku znázorňujúcu tankovú rotu v útoku. Táto technika pripomína tankové boje, ktoré sa v tomto priestore odohrali v priebehu Karpatsko-duklianskej operácie v dňoch 25. – 27. októbra 1944. V oblasti Údolia smrti sa odohrali najťažšie tankové boje v rámci celej Karpatsko-duklianskej operácie, pričom okrem spomínanej symbolickej tankovej roty v útoku je takmer celé údolie lemované historickou tankovou technikou. Všetky exponáty sú pritom vystavované neďaleko cesty, voľne prístupné, aby tak návštevníci mali aj na tomto mieste možnosť kedykoľvek vzdať úctu padlým vojakom na Dukle. Vstup do Údolia smrti smerom od Svidníka už z diaľky označuje známy pamätník – tzv. Taran, ktorý tvoria dva do seba vklinené tanky. Ide o sovietsky stredný tank T-34/85, ktorý je symbolicky na vyššom podstavci s hlavňou namierenou na nižšie postavený nepriateľský nemecký stredný tank Panzerkampfwagen IV.

Drevené kostolíky

Východoslovenské drevené kostolíky resp. cerkvi sú drevené stavby sakrálneho charakteru tvoriace osobitnú skupinu v pamiatkovom fonde Slovenska. Do tohto súboru oficiálne patrí pod uvedeným názvom 27 objektov, ktoré sú zapísané medzi národné kultúrne pamiatky.

Ich ojedinelosť spočíva najmä v ich architektúre a technológii výstavby. Stavali ich na území, ktoré vždy oplývalo dostatkom dreva z bohatých lesov karpatského oblúka. Základná konštrukcia všetkých týchto objektov je zrubová. Krytinou stavieb je drevený šindeľ. Najpoužívanejším stavebným materiálom býval červený smrek, ktorý remeselníci opracovávali sekerou (pílou až v 19. storočí). Stavitelia pravidelne spájali drevené hranoly dubovými klinmi. Stavba spočívala na jednoduchej kamennej podmurovke bez maltového spojiva.

Čítaj ďalej

Špecifikom východnej oblasti Slovenska je kultúrna a konfesijná spätosť s byzantským prostredím. Drevené chrámy, ktoré boli zaradené do zoznamu národných kultúrnych pamiatok sú objekty gréckokatolícke, okrem chrámu v Ruskom Potoku, ktorý je pravoslávny a kostola v Hervartove, ktorý je rímskokatolícky. Veľká väčšina z týchto chrámov je teda byzantského obradu a používa sa pre nich označenie cerkev.

Drevené kostolíky v okolí Regetovky:

Rímskokatolícky drevený kostol v Hervartove :

  • 25km Rímskokatolícky kostol sv. Františkovi z Assisi (  v roku 2008 zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO )

Gréckokatolícke drevené chrámy (cerkvi) :

  • Vyšná Polianka 20km
  • Hutka 17km
  • Jedlinka 13km
  • Kožany 34km
  • krivé 30km
  • Lukov – Venécia 37km
  • Mikulášková ( umiestnený v skanzene v Bardejovských Kúpeľov) 14km
  • Tročany 31km
  • Varadka 16km
  • Zboj ( umiestnený v skanzene v Bardejovských Kúpeľov) 14km

Hvezdáreň Roztoky

Najlepšie podmienky pre pozorovanie oblohy sú ďaleko od presvetlených miest tam, kde je úplná tma. Jedným z takýchto miest s tmavou oblohou je observatórium postavené na severe Slovenska. Je to Hvezdáreň Roztoky blízko dediny Roztoky (40 km od mesta Regetovky).

Stebnícka Magura

Ak chcete zdolať najvyšší vrch v bezprostrednom okolí Bardejova, mali by ste vystúpiť na legendárnu Stebnícku Maguru. Ide o pomerne málo známy vrch rozkladajúci sa v našom najmenšom pohorí Busov.Stebnícku Maguru veľmi ľahko rozpoznáte vďaka televíznej veži, ktorá je osadená na jej vrchole. Týmto miestom tiež prechádza známa turistická trasa Cesta hrdinov SNP. Vrcholová časť je zároveň vyhlásená za Národnú prírodnú rezerváciu, nakoľko sa tu vyskytujú vzácne rastlinné spoločenstvá. Stebnícka Magura sa vyznačuje hustým porastom a teda nie je veľmi možné očakávať výhľady. Stebnícka Magura skôr ponúka vynikajúci a pokojný oddych v lone prírody. Vďaka prístrešku, dreveným laviciam, stolom a ohnisku si tu môžete opekať v kruhu svojich priateľov či iných turistických nadšencov.
Čítaj ďalejNa vrch Stebnícka Magura vedú viaceré turistické chodníky. Obľúbenými východiskami sú obce Zborov (cca 6 km), Vyšný Tvarožec (cca 6 km), ale tiež i Bardejovské kúpele (cca 7 km). Vynikajúca asfaltová cesta, pre tých, ktorí sa nechce potulovať lesom, vedie z obce Zlaté.

Vojenské cintoríny

Ako počas prvej, tak aj v priebehu druhej svetovej vojny bol práve severovýchod Slovenska miestom najkrvavejších bojov na území Uhorska, resp. Československa. Tisíce mŕtvych vojakov a desiatky vypálených dedín v okolí miest Bardejov a Svidník boli následkom bojov medzi ruskou a rakúsko-uhorskou armádou počas ruskej ofenzívy v rokoch 1914 – 1915, ako aj Karpatsko-duklianskej operácie a partizánskych bojov v rokoch 1944 – 1945. Najviditeľnejšou pamiatkou tragických udalostí sú desiatky vojnových cintorínov v okolí Bardejova a Svidníka. K najzachovalejším patria cintoríny z 1. svetovej vojny v obciach Becherov, Chmeľová, Stebník, Zborov, Vyšná Polianka, Nižná Polianka, Mikulášová, Cernina, Vyšný Mirošov, Svidník, Stropkov, Bodružal, či najväčší v obci Veľkrop, cintoríny nemeckých vojakov padlých v 2. svetovej vojne v obciach Zborov a Hunkovce, cintorín vojakov 1. čs. armádneho zboru na Dukle a cintorín obetí Tokajíckej tragédie z 2. svetovej vojny v Tokajíku.
Čítaj ďalejV Nižnej Polianke je na pamiatku 1. svetovej vojny sprístupnená pamätná izba venovaná Karpatskému frontu. Mimoriadne významnou z pohľadu vojenskej histórie je obec Becherov, v okolí ktorej došlo počas 1. svetovej vojny k veľkým bojom medzi rakúsko-uhorským a ruským vojskom. Na pamiatku padlým vojakom sa v blízkosti obce na pohraničnom vrchu Dujava vypína pomník z roku 1933, ktorý navrhol známy slovenský architekt Dušan Jurkovič.

Bardejov

Mesto Bardejov je historicky a kultúrne bohaté mesto, považované za jedno z najkrajších slovenských miest. Historické centrum mesta Bardejov spoločne s komplexom stavieb tvoriacich židovské suburbium zo začiatku 18. storočia bolo v roku 2000 zapísané do zoznamu – Svetové kultúrne a prírodné dedičstvo UNESCO.
Čítaj ďalejNajvzácnejšou časťou mesta je Radničné námestie s nádhernými gotickými meštianskymi domami, Bazilikou minor Sv. Egídia – gotickou trojloďovou bazilikou postavenou na mieste bývalého kláštorného komplexu cisterciánov so súborom jedenástich neskorogotických krídlových oltárov, s bývalou Mestskou radnicou – prvou stavbou renesancie na území Slovenska, v ktorom je umiestnená expozícia Šarišského múzea Slobodné kráľovské mesto Bardejov. Nemenej významné a zaujímavé je aj opevnenie mesta. Fortifikačný systém Bardejova patrí k najdokonalejším a najzachovalejším opevneniam miest v Európe. Ozdobou mesta je aj františkánsky kláštor s kostolom sv. Jána Krstiteľa, židovské suburbium, … Krásny kolorit mesta Bardejov a jeho okolia dopĺňajú aj známe a vyhľadávané Bardejovské Kúpele.

Bardejovské kuriozity

Typickým znakom bardejovskej historickej radnice je množstvo kamenných skulptúr po jej obvode. Nechýbajú ani v okolí renesančného arkiera, kde je umiestnená tá najkurióznejšia – chlapec s hlavou medzi nohami a obnaženým zadkom vytrčeným do priestoru námestia.

 

Zadok smeruje k domu, v ktorom vraj kedysi býval richtár a podľa tradície predstavuje svojskú pomstu staviteľov radnice za to, že im napriek poctivo a načas odvedenej práci odmietla mestská rada vyplatiť sumu, na ktorej boli vopred dohodnutí. Dielo údajne pod rúškom noci pribudoval na rímsu radnice jeden z majstrov kamenárov.

Na vrchole južného štítu bývalej radnice stojí socha rytiera Rolanda s halapartňou – starý nemecký symbol mestských práv. Ide o repliku podobizne legendami opradenej historickej postavy z čias franského kráľa Karola Veľkého. Originál z roku 1641 je ako múzejný exponát inštalovaný v interiéri radnice. Na radnici stál do roku 1737, kedy ho odtiaľ strhol prudký vietor.

 

Takmer dvojmetrová socha Rolanda z dubového dreva, obitá medeným plechom, návštevníka ihneď upúta niečím nezvyčajným – veľkými dierami po projektiloch strelnej zbrane.

Ako k ním došlo, dnes už nik presne nevie. Špekuluje sa, že ako symbolický strážca mesta bol terčom nepriateľským vojsk pri niektorom z obliehaní Bardejova.

V 16. a 17. storočí sa v Bardejove stínalo pod tzv. Lampovým stĺpom, ktorý dodnes stojí na svojom mieste za hradbami mesta, v blízkosti Hornej brány. Kedysi sa tu nachádzal cintorín, dnes je stĺp súčasťou areálu tzv. Starej nemocnice. Lampový stĺp (Kopfstock) je jednou z najstarších stavebných pamiatok mesta.

 

Lampové stĺpy sa stavali na cintorínoch, pamätných miestach a križovatkách. Vo vežovitej časti stĺpu horelo svetlo, ktoré malo orientačnú aj spomienkovú funkciu. V tomto priestore bývala vystavená aj hlava popraveného.

V roku 1423 sa v Bardejove na príkaz kráľa Žigmunda začala výstavba vodovodu, ktorý mal privádzať vodu do opevneného mesta a vodnej priekopy. Rúry boli zhotovené z borovicových kmeňov a spájané železnými prstencami. Vodovod sa storočiami rozrástol až do dĺžky 6 km (v roku 1925).

Viac než päťstoročné fungovanie vodovodu je veľkým historickým unikátom. Išlo totiž o posledný gravitačný vodovod s dreveným potrubím na európskom kontinente. Definitívne zanikol až v roku 1963. Zariadenie na vŕtanie rúr je dnes vystavené v skanzene v Bardejovských Kúpeľoch.

Ulička a Parčík Johna Lennona v centre Bardejova sú dielom nadšenca a aktivistu Pavla Zajaca. Múry jeho domu pútajú pozornosť trojrozmernými grafikami, či kovanými umeleckými dielami. Vždy 8. decembra sa tu koná pietna akcia pri príležitosti výročia atentátu na Johna Lennona.

 

Najkratšia ulica a najmenší park v meste majú svoju jedinečnú atmosféru. V parčíku budovanom od 80-tych rokov sú kamene s názvami albumov a menami členov kapely. Začiatky tejto osobnej iniciatívy boli spojené s nevôľou komunistického režimu. Dnes má vďaka nej Bardejov jeden z najosobitejších pamätníkov The Beatles v strednej Európe.

Aktuálne podmienky